5 günde İngilizce programının Avrupa macerası

resim_4

5 günde İngilizce programının Avrupa macerası.5 günde İngilizce programının Türkiye’ye getirilmesi Alta Eğitim tarafından sağlanmıştır. 5 günde İngilizce programı ilk olarak Bulgaristan’da kullanılmaya başlamıştır. Bulgar yetkililer 1960’lı yıllarda ajanlara kısa zamanda İngilizce öğretmek için çalışmalara başlamışlardır. O yıllarda soğuk savaş devam ettiği için İngilizce bilen bir hayli fazla ajana ihtiyaç duyulmaktadır. İngilizce bilen ajan sayısı da az olduğu için uzmanlar, kısa zamanlı bir dil programı üzerinde çalışmaya başlamıştır.

İşte bu çalışmaların ardından 5 günde İngilizce programı ortaya çıkmıştır. 5 günde İngilizce programı ajanlar üzerinde umulandan çok daha başarılı olmuştur. Soğuk savaş dönemi sona erene kadar da 5 günde İngilizce programı Bulgaristan sınırları dışarısına çıkma fırsatını bulamamıştır. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise soğuk savaş dönemi sona ermiştir. Birçok ülkedeki demir perde ile Bulgaristan’da var olan demir perde de aralanmıştır. Bu sayede 5 günde İngilizce programı da Bulgaristan sınırı dışına çıkartılarak Avrupa’ya getirilmiştir. Almanya’nın Münih kendinde yer alan Maximillian Üniversitesi 5 günde İngilizce programını detaylı olarak incelemeye almış ve üniversitede de 5 günde İngilizce programı uygulanmaya başlamıştır. Ardından üniversite uzun zamanlı eğitim sistemlerinde bir buçuk yılda öğrenilen İngilizcenin 5 günde İngilizce programı ile 5 gün içerisinde öğrenileceğini açıklamıştır. Bu açıklamanın ardından başta Avrupa ülkeleri olmak üzere sayısız ülkenin dikkati 5 günde İngilizce programı üzerinde yoğunlaşmıştır. 5 günde İngilizce programı kısa sürede tüm Avrupa ülkelerine yayılmıştır. 5 günde İngilizce programı uygulandığı tüm ülkelerde yüksek başarı oranını yakalamıştır.

2000’li yılların başında Türkiye’de dil etimi konusunda sıkıntılar yaşandığını gören Alta Eğitim, Avrupa’daki dil eğitimini inceleme kararı almıştır. İnceleme devam ederken Almanya’da 5 günde İngilizce programı ile karşılaşan kurum yetkilileri birkaç değişikliğin andından 5 günde İngilizce programını Türkiye’ye getirme kararı almışlardır. Daha sonra 5 günde İngilizce programı Türkiye’ye getirilerek uygulamaya sokulmuştur. 5 günde İngilizce programı 2001 yılından bu yana da kesintisiz olarak uygulanmaktadır. 5 günde İngilizce programı daha önce de belirttiğimiz gibi uygulandığı her ülkede başarılı olmuştur. 5 günde İngilizce programı aynı başarılı Türkiye’de de tekrarlamış ve sayısız inzen 5 günde İngilizce öğrenmiştir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply