5 günde ingilizce – İngilizce dil kursu alırken dikkat!

İngilizce dil kursu sayılarındaki son zamanlardaki hızlı artış, hem İngilizcenin önemini artırması hem de nüfusun artmasıyla direkt olara ilgilidir. Türkiye’de en fazla İngilizce dil kursu İstanbul’dadır ki bu durumunda nüfusla bire bir ilgisi vardır. İngilizce öğrenmenin öneminin artması açık söylemek gerekirse eğitimcilerin de iştahını kabartmıştır. Ortadaki pastadan hay almak amacında olan girişimciler İngilizce dil kursu açma yoluna gitmiştir. İngilizce dil kursu açan kurumların arasında işini dört dörtlük yapanlar olduğu gibi başarısız bir grafik çizenler de yok değildir.

Türkiye’de İngilizce öğrenmek isteyen insanların genelinin tercihi genel itibariyle İngilizce dil kursu olmaktadır. Dil kursuna devam eden herkesin lisan öğrendiğini söylemek çok yanıltıcı bir bilgi olacaktır. Dil kursuna devam edenlerin İngilizceyi öğrenememesinde hem kişinin hem de kurumun hataları vardır. Kişi kursa devamlılıkta aksaklıklar gösterirse, söylenenleri yerine getirmez, bu işin üzerine düşmezse İngilizce öğrenimi haliyle gerçekleşmeyecektir. Ancak kurumlardan kaynaklanan sorunlar daha büyüktür ve zamanla bireyin de hata yapmasını sağlar.

Öncelikle İngilizce dil kursu veren kurumda eğitmenlerin tam anlamıyla yeterli olması gerekir. Pedagojik enformasyonu olmayan eğitmenleri dil kurslarında tercih etmek yönetimlerin başlıca büyük hatalarındandır. Çünkü bir şeyi bilmek öğretmeye yetmez, bunun için öğretici özelliğinin olması gerekir. Özellikle yurtdışından eğitmen getiren kurumların bur kısmı ucuz olması nedeniyle farklı alanlarda çalışan insanlara eğitmen olarak görev verebilmektedir. Ancak öğretme düzeyi test edilmemiş ya da bu alanda eğitim almamış bir kişinin dil eğitiminin altından kalkacağını düşünmek yanlış olur.

İkinci hata tüm kursiyerlere aynı sistemin uygulanmasıdır. Bireylerin kişilik özellikleri, dil bilgileri ya da öğrenme düzeyleri farklıdır. Farkı bireylere aynı, tekdüze bir sistemi uygulamak başarısızlığın ana nedenlerinden birisi olacaktır.

Türkiye’de bireye göre sistem geliştiren turum sayısı oldukça azdır ki bunlardan birisi de 5 günde İngilizce programının uygulayıcısı Alta Eğitim Danışmanlıktır. 5 günde İngilizce programına katılacak bireyler bazı testlerden geçirildikten sonra kendileri için hazırlan sisteme tabi tutulurlar. Yani 5 günde İngilizce programında birey sisteme değil sistem bireye uyar. 5 günde İngilizce programı bireylerin ihtiyaç ve hedeflerine göre hazırlanır. 5 günde İngilizce programı öncesinde bireyin geleceği nokta yazılı olarak da kendisine verilir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply