5 günde eğitim ile İngilizce öğrenilmesine tepkiler

Beş günde İngilizce öğrenilmez diyenler mutlaka okusun.Beş günde İngilizce öğrenmek sizce de mümkün değil mi, beş günde İngilizce öğrenilmez mi, beş günde İngilizce öğrenmek size de hayal mi geliyor? Bizce beş günde İngilizce programını incelemeden ‘olmaz’ deyip kestirip atmayın’ UNESCO’nun da desteklediği beş günde İngilizce programı ile dünyanın birçok ülkesinde insanlar İngilizce öğreniyor. Nasıl mı?

1960’lı yıllarda İngilizce bilen ajanlara ihtiyaç duyan demir perde ülkeleri kısa sürede İngilizce öğretebilmek için bu programı geliştiriyor ve ajanlar üzerinde uyguluyor. Program oldukça büyük oranda başarı sağlıyor. Soğuk savaş döneminin sona erip Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından da beş günde İngilizce programı Avrupa’ya geliyor. Almanya’nın en prestijli eğitim kurumlarından birisi olan Maximillian Üniversitesi beş günde İngilizce programını incelemeye alarak bir buçuk yılda klasik yöntemlerle öğrenilen İngilizcenin beş günde İngilizce programı ile belirtilen sürede öğrenilebileceğini açıklıyor. Bu açıklamanın ardından da beş günde İngilizce programına olan ilgi adeta patlıyor. UNESCO da programa destek verince tüm dünyanın ilgisi beş günde İngilizce programına yöneliyor. Acele biçimde İngilizce öğrenmek zorunda olanlar ve dev şirketler dünya çapında programa büyük ilgi gösteriyor ve personellerini beş günde İngilizce programından yararlandırıyor. Dünya çapındaki şirketler programa referans olunca var olan ilgi daha da büyüyor. Ardından da ülkeler arasında hızla yayılmaya başlıyor.

Beş günde İngilizce programı ülkemize ise Alta Eğitim Danışmanlık tarafından Türkiye’ye getiriliyor. Programın Türkiye’ye getiriliş biçimi ve işleme şekli de şu şekilde oluyor; Alta Eğitim Danışmanlık, Türkiye’de faaliyet gösteren dil kursları üzerinde bir araştırma gerçekleştirerek kısa sürede İngilizce öğrenmek isteyenler için bir program olmadığının tespitini yapıyor. Bu eksikliği gidermek adına da Avrupa’da Türkiye’ye uyacak bir program araştırılıyor. Daha sonra Maximillian Üniversitesi’nde de uygulanan beş günde İngilizce programı detaylı olarak inceleniyor ardından da ülkemize getiriliyor.

Beş günde İngilizce programı klasik eğitim sistemlerinin çok dışında kalıyor. Program tamamen özel metotlardan oluşuyor. 5 günde dilin gramer yapısı ve yazlarca kelime öğretiliyor. Bu sayede hiç İngilizce bilmeyen biri bile eğitimin sonucunda tek başına yurtdışına çıkabilecek duruma geliyor.

İş İngilizcesi mi öğrenmek istiyorsunuz?

İngilizcenin tüm ticari alanlara yayılması ile birlikte ‘iş İngilizcesi’ terimi de sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Bireyler kendi mesleklerini ilgilendiren dil bölümünü ‘İş İngilizcesi olarak adlandırmaya başlamışlardır. Özellikle belirli bir yaşın üzerindekiler ve iş yoğunluğu olanlar mesleklerini İlgilendiren İngilizceyi yanı iş İngilizcesini öğrenmeyi arzulamaktadırlar. İş İngilizcesi öğrenmek isteyen şahıslar bu alanda araştırmalar gerçekleştirmekte ve kendilerine uyan yapıyı aramaktadırlar.

Türkiye’de bu konuda bir eksiklik olduğunu gözlemleyen ve bu eksikliği giderme adına Avrupa’da bir takım araştırmalar gerçekleştiren Alta Eğitim Danışmanlık 2001 yılında 5 günde İngilizce adlı programı Türkiye’ye getirmiştir. 5 günde İngilizce programının serüvenini Alta Eğitim Danışmanlık yetkilisi şu şekilde anlatıyor;

“Türkiye’deki kursların geneli klasik eğitim anlayışı içerisinde faaliyet göstermekteydi ve kısa zamanda İngilizce öğrenmek isteyenler için fazla bir imkan bulunmuyordu. Biz kurum olarak bu eksikliği tespit ettikten sonra eksikliği giderme adına Avrupa’da var olan yapıyı incelemeye koyulduk. Yine bir Avrupa ülkesi olan Almanya’da incelemelerimizi sürdürürken Maximillian Üniversitesi’nde 5 günde İngilizce programı ile karşılaştık. 5 günde İngilizce programının 1960’lı yıllarda Bulgaristan’da ajanlara eğitim verilmek üzere kullanıldığını ve gayet başarılı olduğunu öğrendik. Maximillian Üniversitesi tarafından onaylanan 5 günde İngilizce programının içeriğini baktık ve tamamen klasik eğitim sisteminin dışında kaldığını gördük. Ardından da 5 günde İngilizce programını Türkiye’ye uyarlayıp 2001 yılında Türkiye’de faaliyete geçirdik. İlk etapta, 5 yıl süreyle ülkemizde yer alan büyük şirketlere hizmet verdik 5 günde İngilizce programı Türkiye’de de başarı sağlayınca bireylerden de 5 günde İngilizce programına katılma konusunda istekler geldi. Biz de bu istekleri değerlendirerek 5 günde İngilizce programını bireyler üzerinde de uygulamaya başladık. 5 günde İngilizce programında öncelikle katılımcıları bir takım testlerden geçiriyoruz ve onlara göre bir program hazırlıyoruz. Program başlamadan testlerin neticesinde de kişilerin 5 günde İngilizce programı sonucunda gelecekleri noktayı yazılı olarak kendilerine veriyoruz. Yani katılımcılar daha 5 günde İngilizce programı başlamadan program sonucunda gelecekleri noktayı biliyorlar. Referanslarımızı da tamamen kendilerine açıyoruz. Bundan ötürü de 5 günde İngilizce programına katılmak isteyen insanların akıllarında soru işarete kalmıyor.”

Şişli İngilizce kursları, Ortaköy İngilizce kursları, Nişantaşı İngilizce kursları, Maslak İngilizce kursları ve kurs belirleme kriterleri

Şişli İngilizce kursları, Ortaköy İngilizce kursları, Nişantaşı İngilizce kursları, Maslak İngilizce kursları, Maltepe İngilizce kursları, Kartal İngilizce kursları, Kadıköy İngilizce kursları, İstanbul İngilizce kursları, Etiler İngilizce kursları arama sonuçları adı altında onlarca dil kursu bulunmaktadır. Bu lisan kurslarının tamamına yakını aynı çerçeve içerisinde kalarak eğitim vermektedir. Bu nedenle de web üzerinden İngilizce kursu arayan bireylere ulaşabilmek için aramalarda üst sıralarda gelebilmek için çabalamaktadırlar. Bireyler de belki psikolojik olarak fazla araştırma yapmadan bu kurslardan birisini seçmektedir.

Şişli İngilizce kursları, Ortaköy İngilizce kursları, Nişantaşı İngilizce kursları, Maslak İngilizce kursları, Maltepe İngilizce kursları, Kartal İngilizce kursları, Kadıköy İngilizce kursları, İstanbul İngilizce kursları, Etiler İngilizce kursları ile karşılaşan insanlar değerlendirmeyi neye göre yapacaklarını da çoğunlukla bilmemektedir. Dil kursu belirlerken önemli noktalar vardır ve bu noktaların dil kursuna başlamayı düşünenler tarafından atlanmaması gerekir. Yoksa birçok insanda olduğu gibi İngilizce öğrenmek hayal noktasından öteye geçemeyecektir.

Şişli İngilizce kursları, Ortaköy İngilizce kursları, Nişantaşı İngilizce kursları, Maslak İngilizce kursları, Maltepe İngilizce kursları, Kartal İngilizce kursları, Kadıköy İngilizce kursları, İstanbul İngilizce kursları, Etiler İngilizce kursları gibi aramalarla karşılaşan bireylerin kurs seçiminden önce kendi kriterlerini belirlemeleri gerekir. Birey önce ne istediğini mutlak suretle bilmek zorundadır. Aksi tekdirde dil kurslarının kendisini yönlendirmesini sağlayacaktır.

Şişli İngilizce kursları, Ortaköy İngilizce kursları, Nişantaşı İngilizce kursları, Maslak İngilizce kursları, Maltepe İngilizce kursları, Kartal İngilizce kursları, Kadıköy İngilizce kursları, İstanbul İngilizce kursları, Etiler İngilizce kursları daha önce de belirttiğimiz gibi aynı çerçevede eğitim vermektedir. Kişi farklı bir İngilizce eğitimi almak istiyorsa aramasını genişletmek zorundadır.

İş hayatına atılmış ve acilen İngilizce öğrenmesi gereken kişiler kısa zamanda İngilizce sorunlarını çözmek istemektedir. Bunun için de yeterli programlar Türkiye’de mevcuttur. Bu durumdaki insanların uzun vadeli kurslara gitmesi uygun olamayacaktır.

 5 günde İngilizce programı kısa sürede İngilizce öğrenmek isteyenler için oldukça uygundur ki bu durum referanslarla da tescillenmektedir. 5 günde İngilizce programı bilinen eğitim çerçevesinin tamamen dışında kalmaktadır ve kişiye özel metotlar uygulanmaktadır. 5 günde İngilizce programı 2001 yılından buyana Türkiye’de uygulanmaktadır. 5 günde İngilizce programına katılmak isteyen bireylere referanslar ve eğitim kadrosunun belgeleri başta olmak üzere her türlü bilgi verilmektedir.

Beş günde eğitim ile İngilizce öğrenilmesine tepkiler

Beş günde eğitim ile İngilizce öğrenilebileceği fikri çoğun insana oldukça soğuk gelmektedir. Bu görüşteki insanlara göre İngilizce öğrenme uzun soluklu bir iştir ve 5 günde eğitim ile İngilizce öğrenilmesinin mümkünü yoktur. Beş günde eğitim ile İngilizce öğrenmek onlara göre hayaldir. Fakat bu görüşteki insanlar aylar ya da yular boyunca dil kurslarına devam eden insanların İngilizce öğrenememesini sorgulamazlar ya da görmezlikten gelirler.

5 günde eğitim ile İngilizce öğrenilmeyeceğini iddia edenlerin kendilerine göre belki de haklı sebepleri vardır. Onca zaman lisan kursuna devam edip de İngilizce öğrenemeyenler bu dili öğrenmeyi gözlerinde o denli büyütmüşlerdir ki 5 günde eğitim ile İngilizcenin öğrenilmesi imkânsızdır. Fakat onca zaman devam ettikleri kursların öğretim biçimini sorgulasalar ve ‘ben neden İngilizce öğrenemiyorum’ sorusunu kendilerine sorsalar yanlışı bulmaları daha da kolaylaşacaktır.

5 günde eğitim ile İngilizce öğrenilmeyeceğini düşünen insanların mutlak suretle 5 günde İngilizce programı ile tanışması gerekir. Zaten Alta Eğitim Danışmanlık da uzun zaman kursa gidenlerin İngilizce öğrenemediğini gözlemlediği için 5 günde İngilizce programını Türkiye’ye getirmiştir. 2001 yılında dil kursları üzerinde bir araştırma gerçekleştiren Alta Eğitim Danışmanlık sorunu tespit edince Avrupa’ya yönelerek bir dil programı bulmak için çalışmalarına başlamıştır. Almanya’da 5 günde İngilizce programı ile tanışan kurum programı detaylı bir biçimde inceledikten sonra Türkiye için uyarlamış ve 2001 yılında start vermiştir. 5 günde İngilizce programında klasik sistemlerde yer alan öğrenim biçimlerinin hiç birisi yoktur. 5 günde İngilizce programında tamamen kişiye yönelik özel metotlar uygulanmaktadır.

5 günde İngilizce programı Türkiye’ye getirildikten sonra ilk olarak büyük şirket çalışanlarının üzerinde uygulanmıştır. Şirketler 5 günde İngilizce programından yeterince verim alınca programın ünü yayılmış özellikle iş dünyasının patronları programa ilgi göstermeye başlamıştır. 5 günde İngilizce programına katılan insanlar iyi yönde referans olunca program bireyler tarafından daha ilgi çekici bir hale gelmiştir. Güvenirli sayesinde 12 yıldır Türkiye’de uygulanabilen 5 günde İngilizce programı Türkiye’nin dışında birçok Avrupa ülkesinde de kullanılmaktadır. 5 günde İngilizce programı İngilizce öğreniminde önemli olanın zaman değil sistem olduğunu da kanıtlamıştır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply